Latest News

Adams Wins Rain Shortened Feature at Castrol Raceway

X-TREME CUP NIGHT #1
Friday, August 20th
RACE START: 8:26pm (after qualifying)
RACE END: 11:39pm (3hours 13min)

NOTE: Only one class was racing Friday night, NPP Late Models had an open practice session for the Oilmen’s Classic race (Aug 21). ’410′ and ’360′ Sprint Cars had an open practice for the Oil City Cup (Aug 27/28).

>SPORTSMAN SPRINT CAR
QUALIFYING (Top 10)
15.182 #15 Gord Kynoch
15.406 # 8 Jenna Chalmers
15.413 #40 Steve Reeves(R)
15.419 # 2 Casey Adams
15.421 # 9 Sean MacDonell
15.509 #38 Trevor Turnbull
15.565 #80 Tyler Chalmers
15.569 #09 Al MacIntosh
15.627 #34 Johnny Wiersma
15.652 #67 Drew MacDonell

HEAT 1
1. #34 Johnny Wiersma
2. #15 Gord Kynoch
3. # 9 Sean MacDonell
4. # 2 Kyle Evans
5. # 8 Sean Brown(R)
6. #17 Vince Van Ulden
7. #33 Justin Bienert
DNS # 7 Craig Akerstrom
DNS #21 Colin Worsfold

HEAT 2
1. #67 Drew MacDonell
2. #38 Trevor Turnbull
3. #88 Dale Prociuk
4. #40 David Reeves
5. # 8 Jenna Chalmers
6. #63 Cory Goodhope
7. #14 Kyle Van Ulden
8. #13 Rod Gilbertson
9. #59 Lee Stoneman

HEAT 3
1. # 6 Sean Moran
2. # 1 Jesse Dakus
3. #27 Al Dahmer
4. #80 Tyler Chalmers
5. #08 Giselle Klein
6. #66 Joey Duperron
7. #21 Doug Worsfold
8. #78 Steve Reeves(R)
DNS #77 Rick Tessmaker

HEAT 4
1. # 2 Casey Adams
2. #16 David Miller
3. #21 Calvin Fitch
4. #59 Chuck Stoneman
5. # 9 Kevin Clethero
6. #36 Chevy Goodhope(R)
7. #09 Al McIntosh
8. #04 Bill Langtree

DASH WINNER: #80 Tyler Chalmers

‘B’ MAIN
1. #33 Justin Bienert; Ardrossan
2. # 7 Craig Akerstrom; Camrose
3. #08 Giselle Klein; Warburg
4. #14 Kyle Van Ulden; Radway
5. # 8 Sean Brown(R); Stony Plain
6. #66 Joey Duperron; Mann Lake
7. # 9 Kevin Clethero; Leduc
8. #13 Rod Gilbertson; Calmar
9. #21 Colin Worsfold; Edmonton
10.# 8 Jenna Chalmers; Sherwood Park
11.#63 Cory Goodhope; Edmonton
12.#21 Doug Worsfold; Edmonton
13.#59 Lee Stoneman; St. Albert
14.#17 Vince Van Ulden; Tofield
DNS #04 Bill Langtree; Valleyview
DNS #09 Al McIntosh; Edmonton
DNS #36 Chevy Goodhope(R); Edmonton
DNS #77 Rick Tessmaker; Taber
DNS #78 Steve Reeves(R); Valleyview

FRIDAYS FEATURE RESULTS ARE TENTATIVE DUE TO RACE BEING CALLED AT LAP 13 DUE TO RAIN..
FEATURE
1.(2)# 2 Casey Adams; Leduc
2.(8)# 6 Sean Moran; Sherwood Park
3.(4)#38 Trevor Turnbull; Camrose
4.(3)#15 Gord Kynoch; Spruce Grove
5.(1)#80 Tyler Chalmers; Sherwood Park
6.(9)#16 David Miller; Edmonton
7.(7)#67 Drew MacDonell; Lamont
8.(10)#21 Calvin Fitch; Milk River
9.(17)#33 Justin Bienert; Ardrossan
10.(5)#34 Johnny Wiersma; Sherwood Park
11.(13)# 2 Kyle Evans; Leduc
12.(19)#08 Giselle Klein; Warburg
13.(12)# 1 Jesse Dakus; Beaumont
14.(15)#59 Chuck Stoneman; St. Albert
15.(18)# 7 Craig Akertrom; Camrose
16.(11)#88 Dale Prociuk; Edmonton
17.(20)#14 Kyle Van Ulden; Radway
18.(14)#27 Al Dahmer; Bittern Lake
19.(16)#40 David Reeves; Valleyview
20.(6)# 9 Sean MacDonell; Sherwood Park